اغازیان انگل -ایکتیوپودا

عامل بیماری کاستیازیس

  این تک یاخته دارای یک جفت تاژک کوتاه برای تغذیه از میزبان و یک جفت تاژک بلند و آزاد برای چسبیدن به میزبان و حرکت می باشد. تکثیر به روش تقسیم دوتایی می باشد.

ایکتیوبودا انگل اجباری بوده و تقریبا در همه جا یافت می شود. این انگل بطور عادی بر روی پوست، باله ها و آبشش ماهیان به تعداد کم زندگی کرده و از سلولهای پوششی کنده شده و پس مانده های سلولی میزبان تغذیه می کند اما در صورتیکه شرایط محیطی برای میزبان نامساعد گردد بخصوص در بچه ماهیها، انگل تکثیر پیدا کرده و با حمله به سلولهای زنده میزبان ایجاد بیماری می کند. انتقال و سرایت انگل از یک ماهی به ماهی دیگر از طریق آب صورت می گیرد.

علائم بیماری:
کاستیا یکی از انگلهای خارجی خطرناک ماهیان آب شیرین بوده و علائم بیماری شامل افزایش موکوس قسمتهای آلوده بدن، عدم تغذیه و آسیب دیدن پوست و آبششها می باشد. حرکت ماهی کند شده و به گوشه و کنار آکواریوم پناه برده و خود را به کناره ها و کف استخر می مالد. سرانجام با تخریب بافت پوششی و از بین رفتن تعادل اسمزی مایعات بدن،کاملا ضعیف شده و تلف می گردد.

  کنترل و درمان:
در هنگام مشاهده بیماری لازم است استخر آلوده را تخلیه و پس از خشک کردن توسط آهک ضد عفونی نمود. برای درمان ماهیان آلوده میتوان از فرمالین به روش شستشو بمدت یک ساعت و بمیزان ppm16 و یا روش حمام به نسبت 1 به 400 بمدت 15 تا 30 دقیقه استفاده کرد. بعلت اینکه بیماری معمولا در ماهیان ضعیف و تحت استرس اتفاق می افتد از اینرو رعایت اصول مدیریت بهداشتی و تغذیه مناسب ماهیان در پیشگیری از بیماری بسیار موثر است. 


  درمان ماهیان اکواریومی

 

راه اول :
7.5 قاشق غذا خوری نمکبدون ید به ازای هر گالن آب(معادل 3.78 لیتر) و انتقال ماهی به این محلول تا زمانیکه تعادل ماهی به هم بخوره(بسته به تحمل انواع مختلف بین 30 ثانیه تا چند دقیقه) وبعد از آن انتقال ماهی به آب تمیز.
راه دوم :
2.5 قاشق غذا خوری نمکبدون ید به ازای هر گالن آب(معالد 3.78 لیتر) و انتقال ماهی به این محلول برای مدت 10 الی 15 دقیقه و بعد از آن انتقال ماهی به آب تمیز.
پرمنگنات پتاسیم و فرمالین حلالیت اکسیژن در آبرا پایین میاورد پس هوادهی قوی حتما لازم است.

/ 1 نظر / 36 بازدید
mahan

کسبـــــــــــــــــــ درآمد فوق العاده خوب از طریق پاپ آپ فقط ثبت نام کن و کد رو تو قالب وبلاگت قرار بده هر بازدید کننده رو 120 ریال بهت میده شمارش آیپی هاش از همه سایت ها بهتره